Connect with us

Prémium cikkek

Egy tökéletes szezon elbukása – Super Bowl XLII Giants vs Patriots

Egy újabb klasszikussal folytatjuk a Super Bowlokat bemutató sorozatunkat, a 42. döntőn a Giants és a Patriots csapott össze. Ez a döntő is emlékezetesre sikeredett, a Patriots úgy érkezett Arizonába, hogy az 1972-es Dolphins után ők lehetnek a következő csapat, akik veretlenül nyerik meg a bajnokságot, ehhez már csak a Gaints legyőzése kellett Belichick tanítványainak. Az eredményre sokak emlékezhetnek, hiszen ez a döntő is látható volt már a Sport TV-n, de ha esetleg van valaki, aki nem látta, az most elolvashatja, hogyan hiúsult meg egy álom.

[ppp_patron_only level=”3″ silent=”no”]

 

A Patriots útja a döntőig

A Patriots volt a negyedik csapat a liga történetében, akik veretlenek maradtak az alapszakasz végén és az első csapat, amelyik ezt már 16 mérkőzésen tette meg. Miután az előző szezonban 21-3-ról elbukták a Colts elleni AFC döntőt, a holtszezon alatt Brady célpontjainak minőségét növelték, hiszen érkezett Wes Welker a Dolphinstól és Randy Moss a Raiderstől. Ez a szezon még arról is híres/hírhedt, hogy az első mérkőzésen a Jets ellen kirobbant a Spygate, ami miatt többek között a Patriots a 2008-as első körös választását is elvették. Az alapszakaszban több nagy arányú győzelmet is aratott a Pats, a Bills és a Redskins ellen is több, mint 50 pontot szereztek, a Super Bowl előtt pedig Tom Bradyt választották a liga legértékesebb játékosának. A rájátszás második körében a Jaguarst verték meg 31-20-ra, majd az AFC döntőn a Chargers ellen is nyertek 21-12-re, így 18-0-ás mérleggel várhatták a Super Bowlt.

A Giants útja a döntőig

Tom Coughlin csapata már korántsem tartott olyan nagy erődemonstrációt, mint a Patriots. A szezont rögtön két vereséggel kezdték, de ezek után hat meccset nyertek zsinórban a pihenőhétig, ezek után igen felemás volt a teljesítmény, minden idegenbeli mérkőzést megnyertek, de emellett az összes hazait elbukták, így talán nem is bánták, hogy a rájátszásbán csak idegenben kellett játszaniuk. A 10-6-os mérleg végül a csoport második helyére és a konferencia ötödik helyére volt elég. A Giantsnél megszokhattuk, hogy ha valahogy sikerül nekik eljutni a rájátszásig, akkor utána megtáltosodik a csapat, a wild card körben a Buccanneerst verték 24-14-re, majd utána az első kiemelt és csoportrivális Cowboyst ütötték el a további küzdelmektől 21-17 arányban. Az NFC döntőn is idegenben kellett pályára lépniük, ahol a Packerst verték 23-20-ra, így készülhettek Arizonába.

Super Bowl XLII

Mindenki az eddig veretlen New Englandet várta győztesnek, szinte senki nem adott esélyt a Giantsnek, de azóta már tudjuk, hogy az underdogok messzire el tudnak jutni. A szezonban már egyszer találkozott a két csapat, akkor New Yorkban a Patriots egy szoros mérkőzésen 38-35-re tudott nyerni.

Ez a döntő nem a támadókról, hanem a védőkről szólt, Coughlin és csapata tudta, hogy csak úgy lehet esélyük, ha Bradyt lent tartják a pályáról és nyomást helyeznek az irányítóra. A védők dolgát tudta segíteni a támadósor is, hiszen az sem lett volna jó, ha rögtön vissza kell jönnie a védőknek a pályára. A Giants rögtön egy rekorddal kezdte ezt a döntőt, hiszen az első drive 9 perc és 59 másodpercig tartott, mivel Ahmad Bradshaw és Brandon Jacobs rengeteget futott, emellett Manning csak rövid passzokat osztott ki, a drive végén Lawrence Tynes rúgta be a field goalt. Ezek után már csak öt perc volt az első negyedből és Brady még csak most lépett először a gyepre. A Patriots első támadása biztató volt, de mint kiderült, itt még nem égett száz fokon a Giants védelme. Az MVP végig vezette csapatát a pályán és végül Laurence Maroney egy yardos futásával átvették a vezetést a második negyed elején.

A labdára nagyon kellett figyelnie a Giantsnek, hiszen nem csak a támadók, de a védelem is kíméletlen volt a Patriotsnál. Az NFC bajnoka a második játékrészben háromszor is eladhatta volna a labdát, de ebből csak egyet tudott összeszedni a Patriots, két fumble-t végül a Giants szerzett meg, de a hibákat nem tudták kihasználni a hazafiak, mert Steve Spagnuolo az első drive után összekapta védelmét. Ezt a negyedet Brady valószínűleg a rémálmaiban látta/látja legközelebb, hiszen rendre odaért hozzá a Giants védelme és nem engedték, hogy bele tudjon állni a passzokba, ennek eredménye lett, hogy egyik csapat sem szerzett pontot és 7-3-as Patriots vezetéssel mehettek az öltözőbe.

A szünetben a Patriots támadófalának rá kellett jönnie, hogyan védjék meg jobban Bradyt, valamint a Giants támadósorának, hogyan tudnának eredményesek lenni. Brady rémálma folytatódott azonban, nem tudta megvédeni a fal előtte és többet feküdt a műfüvön, mint állt a két lábán, így a Patriots nem tudott előrehaladni. Jött újra Eli Manning, akinek vezetésével az első drive óta nem szerzett pontot a Giants. A középső két negyedben a csapatok képtelenek voltak pontot szerezni, de a negyedik negyed elején egy jó támadássorozat végén David Tyree elkapásával megfordította az eredményt a Gaints. Most a Patriotson volt a kényszer, hogy meginduljanak, így Brady összekapta magát és gyorsan megszabadult a labdáktól, amivel újra elkezdett előrehaladni a Patriots. A drive végén a szezon előtt igazolt elkapó Randy Moss szerezte meg újra a vezetést a New Englandnek, de ekkor még majdnem három perc az órán volt.

Manning tudta, hogy csak egy esélye van, hogy megfordítsa a mérkőzést, de a Patriots védelme is látta, milyen közel van a tökéletes szezon. Manning is nyomás alatt játszott, de a Giants előre tudott haladni és 45 másodperccel a vége előtt történt egy igazán emlékezetes jelenetsor. Manning már szinte a földön volt, amikor három védő tépte mezénél fogva, de valahogy kiszabadult onnan és egy hosszú passzal megtalálta David Tyreet, aki a sisakjához szorítva a labdát sikeresen elkapta azt. Ezzel megszületett a Super Bowlok történetének legnagyobb, leghíresebb játéka, a “helmet catch”.

Közel volt a fordításhoz a Giants, hiszen már lő határon belül volt a célterület, végül 35 másodperccel a vége előtt Plaxico Burress szerezte meg Manning passzát, ezzel megfordítva újra az eredményt. Bradynek még volt egy esélye, hogy legalább egyenlítsen, de az idő is rövid volt és a fal megint nem tudta megvédeni, így a Pats elbukta a tökéletes szezont. A döntő legértékesebb játékosa Eli Manning lett, ezzel utolérte bátyát a gyűrűk számában. Talán ez a Super Bowl vereség fájhat legjobban a Patriots szurkolóinak, hiszen nem csak egy döntőt, hanem egy történelmi veretlen szezont is elvesztettek

[/ppp_patron_only]Arizonában.

20 Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
20 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
acsdav2
acsdav2
7 years ago

Aki élőben nézte a meccset és még emlékszik rá, ahhoz lenne egy kérdésem. A Giants 32 yardosán 4&13-ra miért ment neki a Pats és miért nem próbálta meg az 50 yardos FG-t? Az a 3 pont nem jött volna rosszul a végelszámolásnál.

kitalaltnev
kitalaltnev
7 years ago
Reply to  acsdav2

Passz, de ebben a meccsben ezen kívül több más “ha” is benne maradt. Rég volt már (bár a cikket olvasva, mintha csak most lett volna), s nem tudom magam rávenni az újranézésre. Inkább egy középszerű alapszakasz meccs az xy idényből, mint ez a Pats holokauszt. :(

Hurrá Torpedó
Hurrá Torpedó
7 years ago
Reply to  acsdav2

Mert ha tudták volna akkor lett volna az oraclegate.
nagyon sok ilyen ha van egyébként, amit a végeredmény ismeretében biztosan másképp csinálnál. Nagyon jó példája pl a 2016-os AFC döntő utolsó negyede, ahol a Pats 8 pontos hátrányban volt a Bronossal szemben. Végig akadozott a támadójáték a kiváló Broncos védelem miatt. Mindenképpen TD-re hajtottak. az utolsó 6-7 percben 2× is rámentek a negyedik kísérletre FG távolságon belül, de nem sikerült. Kevés volt az idő, nem bíztak abban hogy újra támadhatnak. Viszont a védelem hamar visszaszerezte a labdát mindkétszer, és jöhetett az utolsó roham, aminél a TD sikerült ugyan de a 2 pontos nem. Ha itt mindháromszor FG lett volna, vagy legalább csak az egyik negyedik kísérlet helyett, akkor is teljesen más a szituáció.

acsdav2
acsdav2
7 years ago

Na, de 4&13-ról beszélünk és FG távolságról, a 3.negyedben, 7-3-as vezetésnél. Nem éppen összehasonlítható a két szituáció. Nem tudom kihozta meg a döntést, de egyszerűen ostoba húzás volt. Meg akarták mutatni, hogy mekkora királyok azzal, hogy megoldanak egy ilyen szituációt és sokkolni akarták a Giants-t, hogy nehogy elhiggyék, hogy képesek megfogni Brady-t. A Pats alapelv (azt tesszük ami a csapatnak a legjobb) nem érvényesült. Az AFC döntőért szerintem nem lehet hibáztatni, mert nem tűnt jónak a védelem és érthető volt, hogy nem bennük bízott. Az, hogy a védelem jó volt, az inkább annak volt köszönhető, hogy konzervatív volt a Broncos O.Meg rövid 4.kísérletek voltak azok. Szerintem a megpróbálás rendben van. Inkább az egyik hívás volt problémás, amikor play-action-t hívtak, holott előtte 20(?) játék során egyszer se futottak. Persze, hogy nem ette meg a Broncos D.

Kovács Levente
Kovács Levente
7 years ago

Plusz érdekesség: Tyree karrierjének utolsó elkapása volt a helmet catch. Mint a meccs előtt úgy utána is mint Special Team játékosként volt a pályán.

kitalaltnev
kitalaltnev
7 years ago

Köszi kronikk! :(
A cikkben írtak kapcsán, kronológiailag a gyűrűk számában inkább a báty érte be később Eli-t. :)

pritek
pritek
7 years ago
Reply to  kitalaltnev

Szerintem pont kronologiailag erti, hogy itt erte utol. Aztan kesobb elozte meg, hogy vegul beerjek.

kitalaltnev
kitalaltnev
7 years ago
Reply to  pritek

Jaaaa, fogtam, bocsi, tényleg: itt egyenlített (1:1) Eli Peyton-nal szemben. :)

kitalaltnev
kitalaltnev
7 years ago
Reply to  kitalaltnev

Visszaszívtam. :)

pritek
pritek
7 years ago

Arizonaban a legvaganyabb napon erlelt gyep van nem mufu :) persze lenyegtelen, csak mondom

bjeela
bjeela
7 years ago

Ebben a csoportban jelenleg messze ez a legjobb meccs, ha alapvetésnek tekintjük a korábbiak szempontjait, azaz az izgalmas meccset. Főleg úgy, hogy ekkora underdog még nem volt SB-n, mint a Giants.

Jarred
Jarred
7 years ago
Reply to  bjeela

Én ide raknám még a Jets-t, mert őket olyan szinten leírták 68-ban, ahogyan azóta senkit. Szerintem ott egy kicsit nagyobb underdogok voltak, de közvetlenül mögöttük ott van a Giants.

bjeela
bjeela
7 years ago
Reply to  Jarred

Hááát, a szösz tudja, melyik a nagyobb, mert az a Colts tényleg kegyetlen jó volt abban a szezonban, de nekik nem volt 18-0-ás mutatójuk(igaz, csak egy vereségük volt, az is véletlenül, de akkor is). ;) Azon felül a Jets 11:3-as eredménnyel abszolválta az alapszakaszt, a Giants meg ugyebár 10:6-al épp hogy begyötörte magát a PO-ba. A ’68-as underdogozás inkább az AFL szokásos lesajnálásának szólt, amiről idővel szép lassan leszoktak a népek…

sdm
sdm
7 years ago

Csak pontosítás ez Eli-nak az első gyűrűje volt 2012-ben kapta a 2.-at

Kronikk
Kronikk
7 years ago
Reply to  sdm

Ha azt nézzük, hogy Peyton pont az elöző döntőt nyerte meg és az volt neki az első gyűrűje, akkor ebben az évben Eli egyenlített, én így értettem a cikkben.

Wide open
Wide open
7 years ago

Nekem ebből a meccsből leginkább az maradt meg, hogy 3 negyeden keresztül halálunalmas volt a játék, de a végére meg úgy felpörögtek az események, mint egy bespeedezett Usain Bolt, akibe 3 adrenalin injekciót szúrtak egyszerre.
A sporttörténelmi hatása elévülhetetlen marad még jóideig, de mint meccs én (a végjáték ellenére is) kifejezetten untam.
Strahan megadta a módját karrierje utolsó meccsén azért ;)

Naliviel
Naliviel
7 years ago
Reply to  Wide open

Vigyázz ezért a véleményért megköveznek. Engem pedig azért, mert pontosan ugyanezt gondolom minden idők legtúlértékeltebb döntőjéről, a Pats-Falconsról.

Jarred
Jarred
7 years ago
Reply to  Naliviel

Nyugalom, nem fogunk senkit megkövezni, ha esetleg nem rajongana annyira X vagy Y döntőért. Nyugodtan le lehet írni, hogy neked mi tetszett/nem tettszett benne, és ha nem értünk egyet, akkor sincs semmi gond. Ezért vannak a kommentek, hogy megbeszéljük ezeket.

Wide open
Wide open
7 years ago
Reply to  Jarred

Sok múlik azon hogy inkább a védekező vagy inkább a támadófoci híve e az ember. Biztos vagyok benne, hogy akinek mindene a védekezés, annak nagy kedvence a 42. SB. Akinek meg nem, az meg válogathat másból is bőven :)

kitalaltnev
kitalaltnev
7 years ago
Reply to  Naliviel

Szó sincs róla ✋ nyilván majd leírod az indokát is az arról a döntőről szóló cikk kommentjei közt.

error:
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x